TEMİZLİKTE TEMEL KURALLAR


TEMİZLİKTE TEMEL KURALLAR
Temizlik Temizden Kirliye Doğru Yapılmalıdır.

(Önce ofisler, sonra koridor temizlenmeli, oda zeminindeki kaba kirler faraş veya çekçek ile temizlenmeli, sonra paspas yapılmalıdır.)

Temizlik Malzemeleri Her Bölüm İçin Farklı Olmalıdır.

(Örn: tuvaletlerde kullanılan bir paspas ofis veya koridorda kullanılmamalıdır.)

TEMİZLİKTE TEMEL KURALLAR
Temizlik Solüsyonu Temizlenen Bölgenin Risk Durumuna Göre Hazırlanmalıdır.(Lavabo-tuvaletler 1/10 Çamaşır suyu ile temizlenmeli, ofis-koridorlar 1/100 çamaşır suyu ile temizlenmelidir.)

Temizlik Hareketlilik Başlamadan Önce Yapılmalıdır.(Paspaslamada su ve deterjan yeterlidir. Dezenfektanlara gerek yoktur. Çevrede dirençli bakterilerin olduğu tahmin ediliyorsa DEZENFEKSİYON uygulanır.)

TEMİZLİKTE TEMEL KURALLAR

Riskli alanların temizliğinde hazırlanan temizlik suyu sık sık değiştirilir. Her paspaslama öncesi yeni temizlik solüsyonu hazırlanır. Önce çöpler alınıp, görünen kirler temizlenir ve tozlar alınır. Kuru süpürge/elektrik süpürgesi kullanılmamalıdır.

TEMİZLİKTE TEMEL KURALLAR
Tuvalet, banyo ve lavaboların temizlik malzemeleri ayrı olmalıdır. Çamaşır Suyu ile temizliğin yapılması tuvaletlerde kullanılabilecek etkili yöntemlerden biridir.(En az 15 saniye mikropların ölmesi için bekletilmelidir.)Amonyak ve klor içeren kimyasallar birbiriyle karıştırılmamalıdır. Klorlu ovma ürünleriyle temizlendikten sonra bol su ile durulanmalıdır. Dezenfektan kullanıldığında, doğru konsantrasyonda hazırlanmalıdır.

TEMİZLİKTE TEMEL KURALLAR
Tüy bırakmayan temizlik bezleri tercih edilmelidir. Bez ve kova renkleri kullanım alanına göre belirlenmelidir. Her alan için ayrı solüsyon, ayrı renk kova ve ayrı renk bez kullanılmalıdır. Kirli bezle temizliğe devam edilmemelidir. Kirlenen bezler sıcak su ve dezenfektanlı solüsyonla yıkanıp kurutulduktan sonra kullanılmalıdır.

TEMİZLİKTE ELDİVEN KULLANIMI
Temizlik sırasında eldiven kullanmaktaki amaç el cildinin korunmasıdır. Eldiven giyilmeden önce ve sonra eller kurallara uygun olarak yıkanır ve kurulanır. Eldivenli ellerle kapı kolu, telefon, masa, vb. yüzeylere temas edilmemelidir. (atık bulaşmış eldivenler, kendileri de birer bulaştırıcı araçtır.)Tuvalet temizliği için kullanılan eldivenler diğer alanların temizliğinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

Uluslararası Çevre Sağlığı Örgütü El yıkama kurallarına uyan kişilerde;sindirim organırahatsızlıklarında%51,solunum yolu%24 oranında AZALMA GÖRÜLMÜŞTÜR.

Yanlış GÜVEN!  Antibiyotiklerin keşfi Eldiven kullanımı Dezenfektanlara güven El yıkamanın önemini azaltmıştır!!!